سفارش تبلیغ
صبا
زبانت را به نرم گویی و سلام کردن، عادت بده، تا دوستانت فراوان شوند و دشمنانت اندک گردند . [امام علی علیه السلام] 
»» خرم آباد

خرم آباد

 

 

و

 

سعت           : 6223 کیلومتر مربع

 

 طول شرقی   : 21 دقیقه و 48 درجه

 

عرض شمالی: 29 دقیقه و 33 درجه

 

جمعیت          : 462133 نفر

 

آب و هوا        : معتدل کوهستانی

 

مناظر طبیعی: آبشارهای زیبا، سرابها، دریاچه کیو، پارکهای جنگلی، آبسرده، بیدهل، گلستان، رباط، زاغه

 

اقتصاد           : کشاورزی، صنعت، دامداری

 

رودخانه         : کشکان، رودخانه خرم آباد

 

ارتفاعات        : مخمل کوه، یافته، سفید کوه، هشتاد پهلو، کوکلا، تاف

 

اهمیت          : تاریخی (به عنوان راه ارتباطی) / آثار ما قبل تاریخ و تاریخی

 

آثار تاریخی    : غارهای پیش از تاریخ کنجی، یافنه، پاسنگر، گر ارجنه، قمری، پل شاپوری، قلعه فلک الافلاک، آسیاب گبری، گرداب سنگی،  مناره آجری، مقبره بابا طاهر، سنگ نوشته، پل صفوی، حمام گپ

خرم آباد مرکز لرستان باستانی در دره ای باصفا و بر ساحل رودخانه خرم آباد قرار دارد. به زعم بسیاری از محققان زمانی شهر مهم ایلامی خایدالو (هیدالو) برجای آن قرار داشته است. ظاهرا شهر قدیمی شاپورخواست (سابرخواست) در دوره ساسانی و قرون نخستین هجری دارای مسجد جامع و بازارها و ساختمانهای بسیاری بوده و بافاصله کمی در ساحل چپ رودخانه جای داده شده بوده است. هنوز بقایایی از دیوارهای بزرگ و پهن که از سنگ و ملاط به سبک دوره ساسانی است  از محاذی شهر کنونی تا روستای تیر بازار دیده میشود. چنین به نظر میرسد که در اواخر قرن ششم هجری شجاع الدین خورشید موسس خاندان اتابکان لر کوچک شهر کنونی را اساس قرار داده و توسعه بخشیده؛ احتمالا در حمله مغول ویران شده است. حمدالله مستوفی در سال 740 ه. ق. مینویسد: "خرم آباد شهری نیک بوده، اکنون خراب است."

این نخستین بار است که از خرم آباد بدین نام یاد شده است. در اواخر دوره صفوی خرم آباد مقر حکومتی والی لرستان فیلی بوده و به نوشته تاریخ حزین از آبادانی برخوردار، ولی متاسفانه بر اثر هجوم سپاه عثمانی به ویرانی گرایید. در دوران قاجار خرم آباد نسبتا توسعه یافت و قلعه گلستان ارم از قلاع معروف خرم آباد به دستور محمد حسین میرزای دولتشاه مرمت شد.نوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » سجاد ( دوشنبه 87/1/26 :: ساعت 10:38 صبح )

»» قلعه فلک الافلاک

 قلعه فلک الافلاک بر بلندای  تپه ای باستانی و طبیعی، در مرکز شهر خرم آباد واقع شده است. این اثر ارزشمند دارای هشت برج  دو حیاط مستطیل شکل می باشد ارتفاع بلندترین  دیوار تا سطح تپه 5/22متر و مساحت کلی آن 5300 متر مربع است . پلان بنا به صورت هشت ضلعی نامنظم است. ورودی آن در جبهه شمالی ودر برج جنوب غربی ساخته شده است که عرض آن10/2و ارتفاع آن3متر است در ساخت این بنا از مصالحی چون خشت ،آجر(قرمز وبزرگ) ،‌ سنگ و ملات استفاده شده است.از نکات قابل تامل در این بنای سترگ وجود چاه قلعه به عمق42متردر حیاط اول و گریزگاه اضطراری در حیاط دوم می توان اشاره نمود. از زمان برپایی بنا در عهد ساسانی تا دوره  های متا خر الحاقاتی به آن اضافه شده است(به خصوص دوره صفوی وقاجاری)این اثر همان دژمعروف شاپورخواست می باشد که در تاریخ ذکر شده است.به لحاظ موقعیت استراتژیکی خود در قرن 4ه.ق.به عنوان مقر حکومت آل حسنویه وگنجوراین سلسله درزمان آل بویه در آمد.از قرن ششم هجری پس از ساخته شدن شهر جدید خرم آباد این قلعه نیز بنام خرم آباد معروف شد.احتمالانام فلک الا فلاک در دوره قاجار بر آن اطلاق شده است. از بدو شکل گیری این بنای  عظیم و دیدنی تا به حال دارای کاربریهای  سیاسی ، نظامی ، خزانه سلطنتی ، مقر حکومتی ، پادگان  نظامی  ، زندان سیاسی داشته است. اکنون نیز به عنوان موزه باستانشناسی، مردم شناسی وآزمایشگاه مرمت اشیا وچایخانه سنتی از آن استفاده میشود . این بنای کم نظیر مربوط به دوره ساسانی وبه شماره  883 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است .

 

 نوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » سجاد ( سه شنبه 86/12/21 :: ساعت 10:24 صبح )

»» خرم آباد

شهر خرم آباد از نظر کلمه از دو قسمت خرم به معنی شاد و خوشحال و آباد  به معنی سر سبز و سر زنده تشکیل شده است که این شهر دارای زیبایی ها و ویژگیهای خاص خود می باشد.

خرم آباد با مساحتی حدود 6223 km  در 48 درجه و 21 دقیقه طول شرقی 33 درجه و 29 دقیقه عرض شمالی از نصف النهار گرینویچ واقع شده است. این شهرستان در فاصله 480 کیلومتری جنوب غرب تهران در میان دره ای قفی شکل به طول 15 کیلومترکه در میان کوه های مرتفع و موازی به ارتفاع 1170 متر از سطح دریا قرار دارد. با توجه به موقعیت جغرافیایی آن و وجود آب فراوان و سر سبزی، همواره به عنوان یک مرکز اصلی برای زندگی مورد توجه بوده است.

 شهر شاپور خواست ( خرم آباد فعلی) یکی از شهرهای دوره ساسانی بوده است که به فرمان شاپور اول بنا شده است. از آثار باقی مانده این شهر می توان به پل شاپوری، گرداب سنگی، قلعه فلک الافلاک و آسیاب بابا عباس اشاره کرد.

 این شهر تمدنهای مختلفی از جمله کاسیت ها، بابلی ها، ساسانیان، سلجوقیان و اتابکان را تجربه کرده است.

خرم آباد تقریباً در مرکز استان لرستان واقع شده و از طرف شمال به سلسله و دلفان و از شمال شرقی به شهرستان بروجرد و از شرق به شهرستان الیگودرز و دورود و از طرف جنوب به شهرستان پلدختر و از طرف غرب به شهرستان کوهدشت محدود می شود.نوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » سجاد ( دوشنبه 86/12/20 :: ساعت 1:34 عصر )

»» چشمه علینوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » سجاد ( پنج شنبه 86/12/16 :: ساعت 11:34 صبح )

»» لیست کل یادداشت های این وبلاگ

سلام
عید
رمضان
یا حسین
حجاب
عید
عید
امام رضا
محرم
عید
خدا کند
مادر
عید
غم
میلاد
[همه عناوین(145)][عناوین آرشیوشده]
 

>> بازدید امروز: 1
>> بازدید دیروز: 12
>> مجموع بازدیدها: 113917
» درباره من «

خورشید پنهان

» آرشیو مطالب «
هفت سین
خرم اباد
پاییز 1387
تابستان 1387
زمستان 1386
گل

» لوگوی وبلاگ «


» لینک دوستان «

» صفحات اختصاصی «

» لوگوی لینک دوستان «


» طراح قالب «